Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.

Uutisia

 

 14-15.9.2019

JARMO OTTI OMANSA LAITILASSA

Jarmo Eromäki otti kauden päätteeksi kaksi kultamitalia KLL:n (Koululiikuntaliitto) yu-mestaruuskilpailuissa P 15 sarjassa Laitilassa: 100 m:llä mestaruus irtosi ajalla 11,17 (tuulta hieman liikaa tilastoitavaksi Jampan ennätysajaksi) ja 300 m:llä kultaa irtosi ajalla 36,66.

Jarmon kehitys on ollut koko kesän vahvaa ja nousujohteista. Hän on kilpaillut pikamatkoilla  koko kesän ikäluokkansa kärkikolmikossa ja voittoja on tullut useita. Seura onnittelee kärkiurheilijaansa lämpimästi kesän hienoista suorituksista ja toivottaa menestystä tuleviin vuosiin.

 

 

11.8.2019

 

JARMOLLA ONNISTUNEET SM-KILPAILUT LAHDESSA

 

HaKin  Jarmo Eromäelle P15 ikäluokassa kaksi SM-mitalia Lahdessa viikonloppuna

 

- hopeaa 300 m:n juoksussa 

https://live.tuloslista.com/live/135212

 

 - pronssia 100 m:n juoksussa 

https://live.tuloslista.com/live/135208

 

17.8

Häkkilän polkujuoksun 2019 tulokset

 

31.7.2019

 

HaKille kolme mitallia 9-15v. piirihupentumassa Savonlinnassa. HaKilaisten tulokset

 

 30.7.2019

 

Rantokankaan kuntoportaat on valmistuneet! 140 porrasta, Kirkontie 40

 

Kuvagalleria

Tulevia tapahtumia

Avoimet yleisurheilumestaruuskilpailut 4.9.2019

Ruskapatikointi 22.9.2019



Yleisurheilujaosto

 

puheenjohtaja Sanna Eromäki

sanna.eromaki@mikkeli.fi

050 5456149

 

 

jäsenet: Heikki Sorvali, Jorma Hannula, Toimi Hämäläinen, Anna Hotti, Asko Kohvakka, Atte Moilanen, Aulis Pöyhönen,  Heidi Salin ja Ilkka Väisänen

 

TULOKSIA KESÄ 2019

 

Yleisurheilun avoimet Haukivuoren mestaruuskisat 4.9.2019

T7 2-ottelu (60 m – pallonheitto)

  1. Armi Roponen 2 (12,5 - 12.47)
  2. Emma Häkkinen 4 (12,6 - 10.17)
  3. Maikki Räihä 6 (12,8 - 8.83)
  4. Emilia Sipinen 8 (13,2 - 8.81)
  5. Aino Häkkinen 10 (25,1 - 2.65)

 

T9 3-ottelu (60 m – korkeushyppy - kuulantyöntö)

  1. Linda Laatikainen 4 (10,3 - 100 - 3.82)
  2. Nelli Häkkinen 5 (11,3 - 100 - 3.63)
  3. Eveliina Hänninen 9 (11,9 - 90 - 2.93)
  4. Netta Frilander 12 (12,2 - 70 - 2.70)

 

P9 3-ottelu (60 m – korkeushyppy – kuulantyöntö)

  1. Vinski Räihä 3 (10,9 – 90 -  3.89)
  2. Tuukka Sipinen 6 (11,5 – 85 – 3.28)

 

P11 3-ottelu (60 m – korkeushyppy – kuulantyöntö)

  1. Konsta Räihä 3 (10,2 – 115 – 5.42)

 

T13 3-ottelu (60 m – korkeushyppy – kuulantyöntö)

  1. Silja Hänninen 4 (10,2 – 95 – 5.43)
  2. Nanna Frilander 5 (12,0 – 105 – 3.86)

 

N kuulantyöntö

  1. Katja Kerminen 8.86
  2. Teija Räihä 8.12

 

M kuulantyöntö

  1. Matti Hänninen 18.02
  2. Asko Kohvakka 9.14
  3. Veli Manninen 8.05

 

 

 

 

Haukivuoren Hippo-kesäkisat 1.7.2019

TULOKSET

 

Tytöt 4v  2-ottelu (40m -  pallonheitto)

  1. Enni Saloviin  2  (12,9 – 5,10)
  2. Julia Karisniemi  7  (13,6 – 3,50)
  3. Hilda Juutila  7  (13,7 – 3,90)
  4. Aada Paukku  11  (14,4 – 3,00)
  5. Emma Hämäläinen  11  (16,2 – 4,70)
  6. Leena Hänninen  13  (14,7 – 2,80)
  7. Mette Myllynen  15  (16,7 – 4,30)
  8. Kerttu Hultman  16  (16,3 – 3,30)
  9. Aino Häkkinen  18  (15,2 – 2,10)
  10. Amanda Vähätalo  23  (20,1 – 2,40)
  11. Hilla Vihavainen  25  (17,1 – 2,10)
  12. Elli Vauhkonen  26  (16,3 – 1,85)
  13. Hertta Vauhkonen  26  (24,3 – 2,40)
  14. Saimi Kukkamo  27   (15,4 – 1,10)
  15. Neea Hämäläinen  29  (26,2 – 2,20)
  16. Elsa Tiilikka  30  (24,1 – 2,00)
  17. Aada Turkki  33  (22,5 – 1,40)
  18. Inka Lehtinen  35  (34,7 – 2,00)
  19. Iina Lehtinen  36  (31,2 – 1,70)
  20. Iida Mattila  42  (31,6 – 0,20)
  21. Ilona Pulliainen  43  (37,0 – 0,70)
  22. Aino Tiilikka  43  (48,2 – 1,30)
  23. Meea Pieviläinen  45  (58,0 – 0,70)
  24. Hanna Perus  46  (15,7 - -)
  25. Senja Paasisalo 47  (41,4 - -)

 

Pojat 4v  2-ottelu (40m – pallonheitto)

  1. Akseli Paasisalo  3  (11,4 – 6,40)
  2. Peetu Partti  7  (13,1 – 6,40)
  3. Elias Salmelin  8  (11,5 – 4,60)
  4. Eino Pulliainen  8  (12,5 – 5,90)
  5. Niilo Ruuth  10  (12,5 – 4,20)
  6. Oliver Partanen  11  (17,4 – 7,00)
  7. Kerkko Niskanen  13  (14,4 – 5,00)
  8. Mico Olkkonen  14  (13,3 – 4,10)
  9. Aapo Tiilikka  16  (14,4 – 2,90)
  10. Onni Kääriäinen  19  (16,8 – 2,30)
  11. Luukas Häkkinen  22  (26,5 – 2,30)
  12. Daniel Laatikainen  23  (18,2 – 2,00)
  13. Eetu Sipinen  27  (30,4 – 1,70)
  14. Aapo Ruuth  28  (28,4 – 1,10)
  15. Kasper Hänninen  29  (32,9 – 1,30)
  16. Anton Partanen  32  (34,9 – 0,30)
  17. Timi Partanen  34  (59,0 - -)

 

Tytöt 6v  2-ottelu (40m – pallonheitto)

  1. Siiri Tamminen  3  (8,4 – 9,80)
  2. Sara Häkkinen  5  (9,4 – 10,00)
  3. Emilia Sipinen  6  (9,1 – 8,30)
  4. Iida Tiilikka  9  (9,3 – 7,60)
  5. Jasmin Ikonen  11 (9,9 – 7,90)
  6. Eeda Pieviläinen  12  (10,3 – 8,40)
  7. Vieno Kukkamo  13  (9,7 – 6,20)
  8. Lili Janhunen  17  (10,2 – 3,60)
  9. Miia Teittinen  19  (10,8 – 4,20)
  10. Sinna Liukkonen  19  (11,7 – 6,70)
  11. Juuli Hämäläinen  20  (10,3 – 3,00)
  12. Minja Pieviläinen  22  (11,2 – 3,20)

 

Pojat 6v  2-ottelu  (40m – pallonheitto)

  1. Elias Häkkinen  2  (9,5 - 9,40)
  2. Hugo Aarniosalo  4  (9,9 – 8,50)
  3. Leo Pulliainen  7  (10,2 – 7,60)
  4. Eemeli Häkkinen  8  (12,1 – 8,50)
  5. Mika Karisniemi  9  (10,3 – 6,20)
  6. Voitto Ryynänen  12 (10,6 – 4,80)
  7. Joonatan Häkkinen  13  (12,4 – 5,70)
  8. Leo Lukin  16  (12,8 - -)

 

Tytöt 8v  3-ottelu  (60m – pituus – pallonheitto)

  1. Jennica Rajala  5  (11,6 – 244 – 13,20)
  2. Eveliina Hänninen  6  (11,9 – 248 – 12,60)
  3. Hilma Kohvakka  13  (11,6 - 203 – 11,30)
  4. Armi Roponen  18  (13,1 – 228 – 12,00)
  5. Emma Häkkinen  19  (12,3 – 225 – 8,80)
  6. Jemina Hartikainen  20  (12,5 – 213 – 9,00)
  7. Emmi Kääriäinen  22  (12,9 – 240 – 8,50)
  8. Laura Artemijeva  23  (12,6 – 182 – 10,90)
  9. Jenni Nykänen  25  (13,3 – 189 – 11,90)
  10. Veera Hannula  27  (13,1 – 183 – 10,40)
  11. Olivia Salmelin  30  (13,1 – 166 – 7,00)
  12. Siiri Kääriäinen  32  (13,0 – 153 – 9,40)
  13. Siiri Vauhkonen  33  (12,8 – 159 – 8,10)
  14. Varpu Sorvali  38  (15,1 – 184 – 7,90)
  15. Tyyne Saarivuori  40  (14,2 – 181 – 7,80)
  16. Oona Hultman  47  (14,5 – 148 – 7,00)
  17. Hertta Niskanen  50 (- - 190 – 2,90)

 

Pojat 8v  3-ottelu  (60m – pituus – pallonheitto)

  1. Pietu Vauhkonen  7  (11,2 – 243 – 18,90)
  2. Tuukka Sipinen  9  (11,9 – 257 – 18,30)
  3. Elmo Aarniosalo  11  (11,7 – 247 – 11,60)
  4. Veeti Liukkonen  13  (12,8 – 240 – 19,70)
  5. Elias Hämäläinen  16  (11,1 – 221 – 10,80)
  6. Jerry Janhunen  16  (12,6 – 242 – 11,50)
  7. Taisto Ryynänen  18  (12,7 – 211 – 14,50)
  8. Jimi Nykänen  21  (14,3 – 210 – 18,50)
  9. Samu Liukkonen  24  (13,3 – 207 – 11,50)
  10. Mikael Vulli  30  (14,3 - 160 – 9,70)
  11. Juuso Hämäläinen  32  (16,8 – 165 – 8,00)

 

Tytöt 10v  3-ottelu  (60m – pituus – kuula)

  1. Iida Salin  3  (9,8 – 361 – 4,83)
  2. Linda Laatikainen  8  (10,3 – 320 – 3,35)
  3. Iina Kääriäinen  10  (10,8 – 289 – 3,95)
  4. Taina Ryynänen  11 (10,7 – 290 – 2,85)
  5. Kaisla Valonen  12  (10,8 – 250 – 3,70)
  6. Lyyti Mattila  17  (11,7 – 245 – 2,85)
  7. Sirkku Sorvali  21  (12,0 – 202 – 2,08)

 

Pojat 10v  3-ottelu  (60m – pituus – kuula)

  1. Aatos Järvinen  4  (9,8 – 300 – 5,35)
  2. Kasper Ikonen  8  (10,2 – 302 – 3,72)
  3. Nooa Teittinen  9  (10,1 - 271 – 4,17)
  4. Eetu Partanen  12  (10,3 – 298 – 3,40)
  5. Johan Salmelin  12  (11,8 – 210 – 4,25)

 

Tytöt 12v  3-ottelu  (60m – pituus – kuula)

  1. Manta Vauhkonen  3  (9,7 – 333 – 6,01)
  2. Venla Kohvakka  7  (9,9 – 323 – 5,15)
  3. Silja Hänninen  9  (11,2 – 304 – 5,16)
  4. Siiri Kaukoranta  12  (11,0 – 294 – 4,55)
  5. Emmi Saarivuori  17  (12,4 – 274 – 4,60)
  6. Pinja Roponen  19  (11,4 – 251 – 3,95)
  7. Tyyne Mattila  20  (11,2 – 247 – 3,80)
  8. Aino Mattila  21  (11,9 – 212 – 4,08)

 

Pojat 12v  3-ottelu  (60m – pituus – kuula)

  1. Sero Snell  4  (10,0 – 352 – 5,87)
  2. Aleksi Vulli  6  (10,7 – 289 – 5,95)
  3. Jalmari Valonen  8  (10,7 – 275 – 4,70)

 

Yhteensä 113 osanottajaa.